
Dana, 29.03.2025 u Društvenom domu Polje, Općina Dobrinj, na otoku Krku s početkom u 10:00 sati, održana je edukativna radionica za pčelare i za pčelarske savjetnike. Radionica je provedena u obliku seminara i praktične pokazne vježbe na pčelinjaku. Za dobru organizaciju se pobrinula Udruga pčelara KADULJA otok Krk, u suradnji sa Općinom Dobrinj i B-THENET Centrom Hrvatska (Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).
Voditeljica radionice, prof.dr.sc. Ivana Tlak Gajger, dr.vet.med.
Nakon pozdravnog govora predsjednika Udruge pčelara “Kadulja” otok Krk g. Nedjeljka Mrakovčića, prisutnima se obratio načelnik Općine Dobrinj, Neven Komadina, a radionicu je vodila prof.dr.sc. Ivana Tlak Gajger. Profesorica Tlak Gajger, najpoznatija je hrvatska i svjetska stručnjakinja, za bolesti pčela. Redovita je profesorica sa Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela, Veterinarskog fakulteta u Zagrebu te voditeljica Nacionalnog referentnog laboratorija za bolesti pčela APISlab.
Sama radionica se odvijala u dva dijela, prvi teoretski s temom “Najbolje B-THENET pčelarske prakse i biosigurnosne mjere”, a drugi praktični – pokazni, na pčelinjaku Klaudija Dunata, smještenog nedaleko od Šila.
B-THENET projekt
Projekt Najbolje prakse i inovacije za održivo pčelarstvo, B-THENET (engl. Best Practices and Innovations for a sustainable Beekeeping), projekt je financiran od Europske unije kojim se želi prepoznati najbolje prakse u pčelarstvu te promoviranjem inovativnosti pomoći modernizirati pčelarski sektor. Projekt ima za cilj proširiti i podijeliti znanje i vještine, uvježbavanjem korisnih i primjenjivih pčelarskih praksi na lokalnoj razini.
Nametnici pčela
Nazočni pčelari i građani, njih 40-tak, pokazali su veliko zanimanje, a posebno za nametnike koje ugrožavaju pčele. Tako je tu bilo riječi o varrozi tj. bolesti pčela uzrokovanoj nametnikom Varroa destructor. Ona je 80-ih godina prošlog stoljeća došla na ove prostore i danas stvara velike probleme pčelama i pčelarima. Smatra se, trenutno najvećim neprijateljem pčela. Nadalje, razgovaralo se i o tropilelozi. Tropileloza je nametnička bolest pčelinjeg legla uzrokovana hemofagnim grinjama iz roda Tropilaelaps. Iako je tropileloza još uvijek prisutna samo u Aziji, prepoznata je kao velika prijetnja svjetskom pčelarstvu. Posebno je spomenut i azijski stršljen, još poznat i kao žutonogi stršljen (Vespa velutina). On pravi veliku štetu u pčelinjacima i hrani se između ostalog s pčelama i pčelinjim leglom. Poseban naglasak je dan i na pojavnost američke gnjiloće pčelinjeg legla, vrlo ozbiljne bolesti pčela, uzrokovane bakterijom Paenibacillus larvae.
Kao zaključak, želimo naglasiti kako su nazočni pčelari bili vrlo zadovoljni s onim što su čuli. Dobra razrada najboljih pčelarskih praksa i biosigurnosnih mjera što je iznijela profesorica Tlak Gajger zasigurno će biti od koristi unapređenju našeg pčelarstva. Koristimo priliku za izražavanje zahvale Općini Dobrinj koja je dala potporu organizaciji radionice te osigurala prostor za održavanje ove radionice!