“Med Hrvatskog primorja” je dobio institucionalnu zaštitu izvornosti!!! To je rezultat višegodišnjih napora i aktivnosti da se medu od kadulje, podrijetlom sa vrlo specifičnog prostora Hrvatskog primorja, dodijeli značaj koji on zaslužuje.

 

VELIKO ZALAGANJE UDRUGE PROIZVOĐAČA MEDA OD KADULJE IZ OMIŠLJA

Do izražaja je došla upornost “Udruge proizvođača meda od kadulje” iz Omišlja (otok Krk). Na čelu s predsjednikom Udruge, gospodinom Mirkom Almašijem, kolege iz ove aktivne pčelarske udruge su dokazali kako se upornim radom prevladavaju institucionalne i administrativne prepreke. Time su postigli veliki zajednički uspjeh hrvatskih pčelara iz tri jadranske županije – Primorsko-goranske, Ličko-senjske i Zadarske. Odobrenjem prijelazne nacionalne zaštite naziva,,Med Hrvatskog primorja”, započinje drugi korak, postupak zaštite na EU razini.

 

 

ŠTO JE “MED HRVATSKOG PRIMORJA”?

„Med Hrvatskog primorja“ je med kojega proizvode pčele autohtone pasmine sive pčele (Apis mellifera carnica, Pollmann, 1879), od dominantno nektara medonosne biljne vrste kadulje koja raste u Hrvatskom primorju. Ovaj se naziv odnosi na med od kadulje sa svojim sinonimima kuš i slavuja (Salvia officinalis L.). U njemu prevladava nektar navedene biljne vrste, s pripadajućim melisopalinolškim, senzorskim i fizikalno-kemijskim svojstvima. To je jedini zaštićeni med u Republici Hrvatskoj koji u svojem zaštićenom nazivu posjeduje pridjev HRVATSKO!

 

“HRVATSKO PRIMORJE”, DEFINIRANO ZEMLJOPISNO PODRUČJE

„Med Hrvatskog primorja“ se proizvodi na definiranom zemljopisnom području koji se proteže kroz tri hrvatske županije: Primorsko-goransku, Ličko-senjsku i Zadarsku. Hrvatsko primorje je povijesni naziv za područje Rijeke do južno od Karlobaga. Točnije do sela Tribanj, Sveta Marija Magdalena (nekad Mandalina) u velebitskom podgorju, gdje graniči s Dalmacijom. Pokrajina Hrvatsko primorje se razlikuje od naziva hrvatsko primorje koji se odnosi na čitavo primorje koje pripada Republici Hrvatskoj. Naziv Hrvatsko primorje je nastao kao odgovor na termin Austro-Ugarsko primorje kada je spomenuto područje bilo jedini izlaz Hrvatske na more i ono uključuje i otoke Cres, Mali Lošinj, Krk, Rab i Pag.

 

SLUŽBENA PROCEDURA

Nakon službene objave Obavijesti o podnesenom Zahtjevu za zaštitu naziva (Narodne novine, broj 92/2024) i isteka propisanog roka, nastupili su zakonski uvjeti za donošenje Rješenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Ono je Rješenje o prijelaznoj nacionalnoj zaštiti naziva “MED HRVATSKOG PRIMORJA – Zaštićena oznaka izvornosti” donijelo 11. rujna 2024. godine. Kako je prethodno navedeno, time započinje drugi korak, postupak zaštite izvornosti na EU razini. 

 

Čestitamo kolegama na ovom velikom pčelarskom uspjehu!